:::: MENU ::::

Head Teacher’s Blog – Athletics Championship

  • May 20 / 2016
Head Teacher's Blog, School News

Head Teacher’s Blog – Athletics Championship

 

 

 

athletic: silhouette of five children racing to red ribbon finish line on white Stock Photo

Our Physical Education Department organised the annual Athletics Championship for S1-3 pupils on Wednesday and Thursday of this week.  The days were packed with a wide range of track and field events.  Unfortunately the weather was rather disappointing but the pupils overall managed to remain positive and enthusiastic.  Just before lunchtime on Thursday all the competitors gathered in the games hall to hear of the overall champions and some of the other results.

MEDALISTS

S1

BOYS GIRLS
      GOLD SILVER BRONZE      GOLD SILVER     BRONZE
100m Stephen Johnston Euan Wright Cameron Epps 100m Lois Watson Hope Dorey Hazel Robertson
200m Stephen Johnston Euan Wright Cameron Epps 200m Lois Watson Hazel Robertson Hope Dorey
800m Andrew Caffrey Alex Bannon Colin Thomas 800m Katie Darroch Jessica Sanderson Isla Campbell
1500m Andrew Caffrey Findlay Douglas Michael McCarron 1500m Hazel Robertson Heather Wilson Lauren Hughes
High jump Stephen Johnston Euan Wright Ross Murray High jump Lois Watson/

Anna Hendry

  Hazel Robertson/

katie Graham

Long jump Stephen Johnston Findlay Douglas Andrew Bellingham Long jump Anna Hendry Rhianna Butt Lois Watson
Shot Jack Flannigan Stephen Johnston Jack Baird Shot Marlyn Fulton Anna Hendry Molly McHugh

MEDALISTS

S2

BOYS GIRLS
      GOLD SILVER BRONZE      GOLD SILVER     BRONZE
100m David Barr Aaron McDonald Sam Muir 100m Erin Johnston Amber McLeod Jessica Jack
200m Aaron McDonald Kieran Duffy David Barr 200m Erin Johnston Maya Little Jessica Jack
800m Aaron McDonald Mark McKillop Keir Hail 800m Ella Duff Olivia Nelson Abigail Canavan
1500m Mark McKillop Aaron McDonald Kieran Duffy 1500m Ella Duff Beth McCartney Abigail Canavan
High jump James Norwood/

Sam Muir

  David Barr High jump Amber McLeod Erin Johnston Karina Dunlop
Long jump David Barr Reece Craig James Norwood Long jump Helena Maksimovic Amber McLeod Olivia Nelson
Shot Martin Taylor Grant Jamieson Blair Weir Shot Helena Maksimovic Amber McLeod Lauren Logie

 

MEDALISTS

S3

BOYS GIRLS
      GOLD SILVER BRONZE      GOLD SILVER     BRONZE
100m Rory Jackson Robbie Stevenson Stuart Summers 100m Laura Collins Danielle Mullen Jill Munro
200m Rory Jackson Calum Findlay Liam Donaghue 200m Danielle Mullen Laura Collins Jill Munro
800m Liam Donaghue Kyle Irvine Saul McVeigh 800m Laura Collins Joanne Mulligan-Firth Danielle Mullen
1500m Liam Donaghue Kyle Irvine Saul McVeigh 1500m Laura Collins Lauren Rodgers Jill Munro
High jump Robbie Stevenson Shay McMahon Rory Harkness High jump Danielle Mullen Jade McCreadie Olivia Crosby
Long jump Lewis Steele Zak O’Bike Robbie Stevenson Long jump Laura Collins Danielle Mullen Joanne Mulligan-Firth
Shot Zak Thomson Rory Jackson Robbie Stevenson Shot Danielle Mullen Shannon Brooks Laura Collins

 

ATHLETIC CHAMPIONS

2016

S1

GIRLS       LOIS WATSON

BOYS         STEPHEN JOHNSTON

S2

GIRLS (JOINT WINNERS) AMBER MCLEOD   ERIN JOHNSTON

BOYS            AARON MCDONALD

 

S3

GIRLS (JOINT WINNERS) DANIELLE MULLEN   LAURA COLLINS

BOYS (JOINT WINNERS) ROBBIE STEVENSON   RORY JACKSON